Виразковий коліт

Виразковий коліт

Найкращий лікар у Вінниці

Виразковий коліт - це запальне захворювання кишечника, яке викликає тривале запалення та виразки у вашому шлунково-кишковому тракті. Виразковий коліт вражає внутрішню оболонку товстої кишки. Зазвичай симптоми розвиваються з часом, а не раптово.

Виразковий коліт може виснажувати, та призвести до ускладнень, що загрожують життю. Хоча повного одужання немає, лікування може значно зменшити ознаки та симптоми захворювання і навіть призвести до тривалої ремісії.

Симптоми

Симптоми виразкового коліту можуть відрізнятися залежно від тяжкості запалення та місця його виникнення, та можуть включати:

- Діарею, часто з кров’ю або гноєм;

- Біль у животі та спазми;

- Ректальний біль;

- Ректальна кровотеча - поява невеликої кількості крові зі стільцем;

- Невідкладність дефекації;

- Неможливість дефекації, незважаючи на терміновість;

- Втрата ваги;

- Втома;

- Лихоманка;

- У дітей - відставання у рості.

Більшість людей з виразковим колітом мають слабкі та помірні симптоми. Перебіг виразкового коліту може змінюватися, у деяких людей тривалі періоди ремісії.

Види

Лікарі часто класифікують виразковий коліт за місцем його розташування. Види виразкового коліту включають:

- Виразковий проктит. Запалення обмежується областю, найближчою до заднього проходу (прямою кишкою), і ректальна кровотеча може бути єдиною ознакою захворювання. Ця форма виразкового коліту, як правило, найлегша.

- Проктосигмоїдит. Запалення охоплює пряму кишку і сигмовидну кишку (нижній кінець товстої кишки). Ознаки та симптоми включають криваву діарею, спазми в животі та біль, а також неможливість дефекації, незважаючи на позиви до неї.

- Лівобічний коліт. Запалення поширюється від прямої кишки вгору через сигмоподібну і низхідну ободову кишку. Ознаками та симптомами є кривава діарея, спазми в животі, біль у лівому боці та втрата ваги.

- Панколіт. Панколіт часто вражає всю товсту кишку і викликає напади кривавої діареї, яка може бути важкою, спазми в животі та біль, втома та значна втрата ваги.

- Гострий важкий виразковий коліт. Ця рідкісна форма коліту вражає всю товсту кишку і викликає сильний біль, рясну діарею, кровотечі, лихоманку та нездатність їсти.

Коли звертатися до лікаря

Зверніться до свого лікаря, якщо у вас є такі ознаки та симптоми, як:

- Біль у животі

- Кров у стільці

- Постійна діарея, яка не реагує на безрецептурні ліки

- Діарея, яка пробуджує вас від сну

- Незрозуміла лихоманка, що триває більше доби-двох

- Хоча виразковий коліт зазвичай не смертельний, це серйозне захворювання, яке в деяких випадках може спричинити ускладнення, що загрожують життю.

Причини

Точна причина виразкового коліту залишається невідомою. Раніше підозрювали дієту та стрес, але зараз лікарі знають, що ці фактори можуть посилюватись, але не викликають виразковий коліт.

Однією з можливих причин є порушення роботи імунної системи. Коли ваша імунна система намагається боротися із вторгнутим вірусом або бактерією, аномальна імунна відповідь змушує імунну систему атакувати клітини шлунково-кишкового тракту.

Спадковість також відіграє певну роль у тому, що виразковий коліт частіше зустрічається у людей, у яких є члени сім'ї із цим захворюванням. Однак більшість людей з виразковим колітом не мають цього сімейного анамнезу.

Фактори ризику

Виразковий коліт вражає приблизно однакову кількість жінок і чоловіків. Фактори ризику можуть включати:

- Вік. Виразковий коліт зазвичай починається до 30 років. Але він може виникнути в будь-якому віці

- Раса чи етнічна приналежність. Хоча білі мають найбільший ризик захворювання, воно може виникнути в будь-якій расі. У євреїв ашкеназького походження ризик ще більший.

- Сімейний анамнез. Ви схильні до більшого ризику, якщо у вас є близький родич, наприклад, батько, брат чи сестра, чи дитина, хворий на це захворювання.

Ускладнення

Можливі ускладнення виразкового коліту включають:

- Сильну кровотечу

- Отвір у стнінці товстій кишці (перфорована товста кишка)

- Сильне зневоднення

- Захворювання печінки (рідко)

- Зменшення кісткової щільності (остеопороз)

- Запалення шкіри, суглобів та очей

- Підвищений ризик раку товстої кишки

- Швидко набрякає товста кишка (токсичний мегаколон)

- Підвищений ризик утворення тромбів у венах та артеріях

Діагностика

Щоб підтвердити діагноз виразкового коліту, ви можете пройти один або декілька з наступних тестів та процедур:

- Аналізи крові

- Зразок калу.

- Колоноскопія. Це дослідження дозволяє лікарю переглянути всю товсту кишку за допомогою тонкої, гнучкої, освітленої трубки з прикріпленою камерою. Під час процедури лікар також може взяти невеликі проби тканини (біопсію) для лабораторного аналізу. Іноді зразок тканини може допомогти підтвердити діагноз.

- Гнучка сигмоїдоскопія. Ваш лікар використовує тонку, гнучку, освітлену трубку для дослідження прямої кишки та сигмовидної кишки. Якщо ваша товста кишка сильно запалена, лікар може провести цей тест замість повної колоноскопії.

- Рентген.

- Комп'ютерна томографія. Якщо ваш лікар підозрює ускладнення від виразкового коліту, може бути проведена КТ живота або малого тазу.

Лікування виразкового коліту залежить від того, наскільки важким є стан і як часто ваші симптоми загострюються.

Основними цілями лікування є:

- зменшити симптоми, що пришвидшить ремісію (період без симптомів)

- підтримувати ремісію

Зазвичай це передбачає прийом різних видів ліків, хоча хірургічне втручання іноді може бути варіантом.

Як правило, лікування здійснюватиме цілий ряд медичних працівників, включаючи:

- гастроентеролога

- хірурга

- терапевта

Хірургія

Якщо у вас часті загострення, які суттєво впливають на якість вашого життя, або у вас особливо сильне загострення, яке не реагує на ліки, хірургічне втручання може бути варіантом.

Операція при виразковому коліті передбачає остаточне видалення частини товстої кишки (колектомія).

Після видалення товстої кишки тонкий кишечник буде використовуватися для виведення з організму відходів.