Випадіння прямої кишки

Випадіння прямої кишки

Найкращий лікар у Вінниці

Згідно з нормою, пряма кишка повинна щільно прикріплятися і не зміщуватися. Однак можна спостерігати і патологічний стан, коли пряма кишка виходить за межі анального отвору.

Дане захворювання в медицині характеризують, як ректальний пролапс. При випаданні кишки розтягується і випадає нижня частина прямої кишки з анального каналу. В результаті цього пацієнти можуть стикатися з нетриманням газів і калу. З проблемою випадання кишки можуть стикатися люди різного віку, в тому числі діти. Патологічний сегмент по довжині відповідає масштабам від одного до двадцяти сантиметрів.

Випадання прямої кишки може бути внутрішнім (прихованим) і зовнішнім. Різниця полягає в тому, що при внутрішньому випаданні прямої кишкою вже втрачено положення, але при цьому вона ще не випала назовні.

Випадання прямої кишки може протікати в грижової формі, коли зміщується передня стінка органу через ослаблення тазових м'язів і високий тиск у черевній порожнині; а також інвагінаційній формі, можливій при вдавлюванні сегмента сигмовидної або прямої кишки всередину слизової анального отвору.

Ступені випадіння:

- Перша ступінь передбачає, що пряма кишка випадає тільки при дефекації.

- Друга ступінь характеризується випаданням прямої кишки не тільки в ході дефекації, але і під час фізичного навантаження.

- Третя ступінь пов'язана з випаданням прямої кишки при ходьбі і навіть, коли людина займає вертикальне положення.

Причини випадіння прямої кишки

Основною причиною випадання прямої кишки є інвагінація кишечника. Однак до провокаторів хвороби можна віднести анатомічні або генетичні особливості організму людини, що виражаються в слабких м'язах, що знаходяться в тазовому дні і не справляються з навантаженням у процесі дефекації, в зв'язку з чим поступово розтягуються; аномальне розташування матки щодо прямої кишки; подовження брижі - зв'язки, що з'єднує задню і передню стінки очеревини; подовження сигмовидної кишки; аномалії будови крижів і куприка; слабкий анальний сфінктер

Ці причини пов'язані з вродженими патологіями, але можуть мати і травматичне походження. М'язи тазового дна і анального сфінктера можуть послабитися у жінки після природних пологів. Через хірургічні втручання, травми передньої черевної стінки, промежини, прямої кишки або ануса відбувається зміна утримуючих здібностей м'язів і зв'язок.

ЯК ЛІКУВАТИ пролапс прямої кишки У ДОРОСЛИХ

Щоб усунути випадання прямої кишки, проводиться консервативне і хірургічне лікування. Пацієнтам рекомендується дотримання дієти, виконання комплексу вправ для зміцнення м'язів тазового дна, анального сфінктера і промежини, щоб нормалізувати стілець. Для того, щоб хвороба не прогресувала, пацієнт повністю виключає фізичні навантаження.

Медикаментозна терапія

На перших стадіях захворювання рекомендується застосування консервативного лікування, коли втягування прямої кишки відбувається самостійно. Цілі терапії полягають в тому, щоб зменшити неприємну симптоматику; виключити запори і діареї; відновити тонусу анального сфінктера і прямої кишки.

Перелік лікарських препаратів є нечисленним. У більшості випадків призначаються препарати, здатні регулювати стілець. Йдеться про проносні свічки або пероральні препарати (таблетки, порошки для приготування напоїв). Якщо пацієнт відчуває сильні болі, необхідно почати приймати знеболюючі препарати.

ХІРУРГІЧНЕ ВТРУЧАННЯ

Лікування хірургічним шляхом застосовують на 3 та 4 стадіях випадіння прямої кишки, а також в разі, якщо консервативна терапія виявилася неефективною. У медицині прийнято говорити про декілька методів, що закріплюють пряму кишку в фізіологічно правильному положенні. Всі методи диференціюються на кілька груп, відмінність яких пов'язане з принципом впливу на органи.

Розглянемо основні методи хірургічного лікування випадіння прямої кишки, представлені методами звуження заднього проходу; операціями ректопексії або прикріплення дистального відділу прямої кишки до нерухомих частин малого таза; колопексії - черезочеревинну фіксацію дистального відділу сигмовидної кишки до нерухомих утворень таза або черевної стінки; операціями, спрямованими на зміцнення тазового дна і промежини; часткову або повну резекцію кишки, що випадає.

Ускладнення

Найбільш поширена форма ускладнення випадання прямої кишки - це защемлення випавшої ділянки прямої кишки. Якщо лікування почали несвоєчасно, є ризик розвитку некрозу защемлених тканин.

ПРОФІЛАКТИКА

Профілактика передбачає, що, по-перше, треба усунути важкі фізичні навантаження і інші чинники, які розвивають дані патології, а, по-друге, нормалізувати роботу шлунково-кишкового тракту.