Ректовагінальні нориці

Ректовагінальні нориці

Найкращий лікар у Вінниці

Ректовагінальна нориця - це патологічний хід, який з’єднує просвіт прямої кишки і піхву.

Причина та механізм розвитку: 

найчастіше захворювання носить набутий характер, значно рідше є вродженим. Вроджені ректовагінальні ноиці, як правило, лікуються в дитячому віці. Найбільш частими причинами розвитку набутих ректовагінальних нориць є:

- Ускладнені пологи (затяжні пологи, розриви промежини, тривалий безводний проміжок);

- Пошкодження стінки прямої кишки при різних хірургічних втручаннях на органах малого таза (гінекологічні, проктологічні операції);

- Травматичні пошкодження перегородки,що розмежовує пряму кишку і піхву (ректовагінальна перегородка);

- Мимовільне відкриття гострого парапроктиту в просвіт піхви;

- Ускладнення важких запальних захворювань товстої кишки (хвороба Крона, дивертикульоз товстої кишки).

Механізм

Так як передня стінка прямої кишки безпосередньо межує зі стінкою піхви на всьому протязі, будь-яке пошкодження перегородки між ними призводить до випадання слизової оболонки прямої кишки в просвіт піхви. Це відбувається у зв'язку з тим, що тиск в прямій кишці значно перевищує тиск в піхву. За 7-8 днів випавша слизова прямої кишки приростає до стінок піхви і формується постійне патологічне сполучення між цими двома органами - ректовагінальна нориця.

Клінічна картина: 

Найхарактерніша скарга - виділення газів і калу з піхви. Також нерідко хворі скаржаться на виділення гною з піхви, болі в промежині, часті запальні захворювання сечових і статевих шляхів, труднощі або неможливість здійснення статевих контактів. Дані симптоми створюють непереборні перешкоди в інтимному житті, можуть загрожувати розпаду сім'ї або бути ускладненням до її створення.

Лікування:

Діагностика та лікування ректовагінальних нориць найбільш повноцінно може бути здійснена в спеціалізованих колопроктологічних відділеннях. Єдиним методом радикального лікування є хірургічний. Залежно від складності та рівня розташування нориці існують різні оперативні втручання. При ректовагінальних норицях високого рівня часто доводиться виконувати операцію з боку черевної порожнини. Лікування може мати багатоетапний характер, при цьому одним з етапів є накладання протиприродного заднього проходу на передню черевну стінку.

Прогноз: 

В цілому прогноз сприятливий. У спеціалізованих відділеннях вдається вилікувати більш 96% пацієнток.