Нетримання анального сфінктера

Нетримання анального сфінктера

Найкращий лікар у Вінниці

Недостатністю (нетриманням) сфінктера називають повне або часткове порушення довільного утримання калових мас. З подібним явищем стикається все більша кількість людей: відзначається зростання звернень пацієнтів як з вродженими, так і з набутими порушеннями.

Ця проблема дуже серйозна та здатна призвести до інвалідності. Пацієнту з цим захворюванням дуже важко перебувати в соціальному середовищі, працювати, будувати відносини. Однак багато хто все ще соромляться звернутися до лікаря-проктолога з подібними проблемами. У випадках, коли у пацієнта спостерігається часткове або повне нетримання сфінктера, йому показана пластична операція.

Нетримання сфінктера може проявитися:

- при пошкодженні анального сфінктера;

- при анальних тріщинах.

Коли людина здорова, її сфінктер може легко затримувати і не випускати назовні гази, рідкі та тверді маси не тільки в різних положеннях тіла, але і при чханні, кашлі і різних інших фізичних навантаженнях. Якщо ж людині не вдається контролювати ці процеси, можна говорити про часткове або повне нетримання анального сфінктера.

Ознаки нетримання анального сфінктера

Існують 3 ступеня нетримання сфінктера:

- нетримання газів;

- нетримання газів і рідкого калу;

- абсолютна неможливість утримання сфинктером відпрацьованого газоподібного, рідкого і твердого вмісту.

Залежно від ступеня нетримання анального сфінктера або порушення його функцій, проблеми нетримання газоподібного, рідкого або твердого вмісту товстої кишки можуть виникати в наступних випадках:

- при різкому стисканні (в тому числі мимовільному - під час чхання, наприклад);

- при активному русі;

- під час сну;

- в сидячому положенні;

- в будь-якому положенні.

Пластичні операції при нетриманні сфінктера покликані усунути ці проблеми з життя пацієнта.

Причини нетримання анального сфінктера

Найпоширеніша причина цього явища - травматичні наслідки зовнішніх впливів, включаючи операції на анальній порожнини (напр., при наявності чужорідного тіла в кишечнику).

На другому місці - наслідки захворювань, що вражають центральну і периферійну нервові системи, інфекції товстої кишки і дисбактеріоз, що ведуть до функціональних порушень замикального апарату прямої кишки.

Також слід зазначити вроджені вади аноректального розвитку. Їх кількість зросла в останні роки в зв'язку з тим, що сучасна медицина навчилася виходжувати більше недоношених дітей, ніж це було раніше.

Крім того, травми або функціональні порушення сфінктера прямої кишки нерідко виникають під час виношування вагітності і під час пологів. Дана група пацієнтів також значно збільшилася в силу погіршення загальної статистики показників здоров'я у вагітних і породіль.

Особливе місце в розвитку нетримання сфінктера грає така хвороба нашого часу як геморой. Це захворювання веде до постійного розтягування анального сфінктера, особливо при розвитку гемороїдальних вузлів.

Діагностика і лікування нетримання сфінктера

Залежно від результатів обстеження і стану замикального апарату прямої кишки, складається комплекс заходів для поліпшення нервово-рефлекторної функціональності терапевтичними методами (дієта, масаж, електростимуляція, медикаментозний курс).

Це можна розглядати і як передопераційну підготовку, і як післяопераційне відновлення.

У деяких випадках, коли проблема нетримання вмісту товстої кишки пов'язана з функціональним розладом, консервативне лікування є основним.

Хірургічне лікування

Пластичні операції при недостатності анального сфінктера і cфінктеропластика - досить поширений вид хірургічної допомоги.

При необхідності хірургічного втручання, яке обумовлене, як правило, дефектами анального сфінктера, пластичні операції проводяться для корекції дефектів і косметичного ефекту.

Необхідність операції виникає при таких проблемах як деформація і недостатність анального жому (часткове або повне анальне нетримання).

Залежно від ступеня нетримання сфінктера, а також його характеру, пластичні операції можуть бути більш і менш інвазивними. Основна методика полягає в хірургічній корекції і реконструкції сфінктера і пересаджуванні здорової шкіри пацієнта на місце тканин, пошкоджених рубцевими процесами.

Масштаб проведеної сфінктеропластики зумовлює тривалість реабілітаційного періоду (від 2 до 6 місяців) і характер подальшої лікарської допомоги (необхідність регулярного відвідування лікаря після деяких пластичних операцій може бути актуальна протягом 2 років).