Анальна тріщина

Анальна тріщина

Найкращий лікар у Вінниці

Анальна тріщина - це розрив або відкрита виразка , яка розвивається в слизовій оболонці товстої кишки, поблизу заднього проходу.

Симптоми анальної тріщини

Найпоширенішими симптомами анальних тріщин є:

- різкий пекучий біль під час дефекації, який може тривати кілька годин

- кровотеча (невелика кількість яскраво-червоної крові в калі, або на туалетному папері)

Що викликає анальні тріщини?

Анальні тріщини найчастіше викликані пошкодженням слизової оболонки заднього проходу або анального каналу(останньої частини товстої кишки).

Більшість випадків трапляється у людей, які страждають запорами, коли особливо твердий або великий кал розриває оболонку анального каналу.

Інші можливі причини анальних тріщин:

- стійка діарея;

- запальна хвороба кишечника, така як хвороба Крона та виразковий коліт

- вагітність та пологи

- іноді інфекція, що передається статевим шляхом, така як сифіліс або герпес, яка може інфікувати та пошкодити анальний канал

- підвищена напруга м’язів анального сфінктера, що може збільшити напругу в анальному каналі, роблячи його більш схильним до розриву

У багатьох випадках неможливо встановити жодної чіткої причини.

Як полегшити симптоми анальної тріщини

Виконання деяких простих заходів самодопомоги може полегшити відвідування туалету.

Це дозволить зажити існуючим тріщинам, а також зменшить ваші шанси на розвиток нових у майбутньому.

Заходи самодопомоги для уникнення запорів включають:

- велика кількість клітковини у вашому раціоні, наприклад, фрукти та овоч,хліб з непросіяного борошна, макарони та рис - дорослі повинні намагатись їсти щонайменше 30 г клітковини на день

- вживати багато рідини

- не ігнорувати позиви до дефекації - це може призвести до того, що ваш кал висохне і стане важче проходити

- регулярно виконувати фізичні вправи - ви повинні прагнути робити щонайменше 150 хвилин фізичної активності щотижня.

- ви можете зменшити біль, приймаючи прості знеболюючі засоби, такі як парацетамол або ібупрофен, або приймати теплі ванни кілька разів на день, особливо після спорожнення кишечника.

Через кілька тижнів після початку лікування у вас може бути призначений наступний прийом. Це дозволить лікарю перевірити, що тріщина зажила або має адекватні ознаки поліпшення стану.

Якщо тріщина повністю зажила, лікар може рекомендувати подальші призначення через кілька тижнів.

Якщо анальна тріщина особливо важка або не реагує на лікування через 8 тижнів, можливо, вам доведеться виконати хірургічне втручання.

Лікування анальної тріщини

Лікар може призначити ліки для полегшення симптомів та прискорення процесу загоєння. Це може включати проносні засоби, які допоможуть вам легше ходити в туалет, та знеболюючу мазь, яку ви наносите безпосередньо на задній прохід.

Хірургічне втручання може бути рекомендовано у випадках , коли заходи самодопомоги та ліки не допомогли. Хірургічне втручання часто є дуже ефективним при лікуванні тріщин заднього проходу, але воно несе в собі невеликий ризик ускладнень, таких як тимчасова або постійна втрата контролю над кишечником (нетримання кишечника).

Анальні тріщини зазвичай заживають протягом декількох тижнів без необхідності лікування. Але вони можуть легко повернутися, якщо викликані запорами, які залишаються нелікованими. У деяких людей симптоми анальних тріщин тривають 6 тижнів і більше (хронічні анальні тріщини).

Хірургічне лікування

Хірургічне втручання може бути рекомендовано, якщо інші методи лікування не допомогли.

Як правило, це найефективніше лікування анальних тріщин, оскільки понад 90% людей мають хороші довгострокові результати. Однак це несе невеликий ризик ускладнень.

Існує ряд різних хірургічних методів, які можна використовувати для лікування анальних тріщин. Основні використовувані методи описані нижче.

1. Бічна сфінктеротомія

Бічна сфінктеротомія передбачає невеликий розріз кільця м’яза, що оточує анальний канал (сфінктер), щоб допомогти зменшити напругу анального каналу. Це дозволяє загоювати анальну тріщину і зменшує ваші шанси на розвиток ще однієї. Це коротка і відносно проста операція, яку зазвичай проводять під загальним наркозом. Це означає, що ви будете спати, поки проводиться процедура, але зазвичай вам не доведеться ночувати в лікарні.

Бічна сфінктеротомія - це один з найефективніших методів лікування анальних тріщин, з хорошим успіхом. Більшість людей повністю одужують протягом 2 - 4 тижнів. Менше 1 з 20 людей, які перенесли такий тип операції, зазнають тимчасової втрати контролю над кишечником (нетримання кишечника) в результаті пошкодження анальних м’язів. Однак це, як правило, легкий тип нетримання, коли людина не в змозі запобігти відходженню газів, і зазвичай триває лише кілька тижнів.

2. Протезування анального сфінктера

Протезування анального сфінктера передбачає взяття здорової тканини з іншої частини тіла, використання її для відновлення пошкодженої ділянки та поліпшення кровопостачання місця тріщини. Цю процедуру можна рекомендувати для лікування довготривалих (хронічних) анальних тріщин, спричинених вагітністю або травмою анального каналу.