Фіброгастроскопія

Фіброгастроскопія

Найкращий лікар у Вінниці

Фіброгастроскопія: що це таке

Люди, які звертаються в лікарню з приводу болю в шлунку, звичайно ж, чули про ФГС. Ця абревіатура розшифровується як «фіброгастроскопія шлунка». Процедура допомагає виявити захворювання на ранній стадії, що полегшує призначення адекватного лікування і збільшує шанси на одужання пацієнта. Вона проводиться лікарями за допомогою ендоскопа, а точніше, фіброгастроскопа.

 

Як і для чого проводиться фіброгастроскопія

ФГС може бути плановою та екстреною. Планова гастроскопія проводиться для встановлення діагнозу і виявлення можливих змін в шлунку. До діагностичних маніпуляцій при ФГС відносять виконання біопсії та взяття матеріалу для подальшого дослідження. Лікувальні маніпуляції — це ін’єкції необхідних препаратів, видалення поліпозних утворень або сторонніх тіл.

Планова фіброгастроскопія проводиться, коли пацієнт скаржиться на болі у шлунку, відрижку, печію, погіршення апетиту, швидке зниження ваги. При шлунковій кровотечі планова фіброгастроскопія проводиться тільки через два тижні після епізоду кровотечі.


 

виразка шлунка ФГС

 

Екстрена ФГС проводитьсядля виявлення і зупинки шлункової кровотечі, виявлення і видалення з шлунка сторонніх тіл, діагностики ускладнень виразкової хвороби або гострої хірургічної патології.

Як вже сказано вище, фіброгастроскопію проводять за допомогою фіброгастроскопа. Це ендоскопічний інструмент у вигляді гнучких трубок, оснащених оптикою і одним або двома інструментальними каналами.

 

Обстеження зазвичай проводять вранці:

 1. Пацієнт лягає на лівий бік. Потім встановлюють спеціальний загубник, щоб не пошкодити зуби або зонд.

 2. Лікар просить хворого зробити ковтальний рух і обережно проводить зонд в просвіт стравоходу. Звичайно, це неприємно. Але необхідно.

 3. Коли зонд досягає шлунка, лікар запускає відеокамеру, яка знаходиться на одному з кінців ендоскопа і оцінює стан слизової шлунка.

 4. Також лікар може ввести необхідні ліки, видалити новоутворення, припекти зруйновану судину.

 5. Після завершення дослідження лікар виймає ендоскоп, і супроводжують пацієнта в палату.

 

Протипоказання до проведення процедури фіброгастроскопії

Протипоказання до ФГС прийнято ділити на два типи: абсолютні і відносні.

 

стеноз стравоходу


 

інсульт у гострій фазі

 

Абсолютні протипоказання — це:

 • Стеноз стравоходу.
 • Інсульт у гострій фазі:
 • непрохідність просвіту стравоходу, викликана спайками або стенозом;
 • гостра фаза інсульту;
 • інфаркт міокарда в гострій стадії;
 • значне підвищення об'єму щитовидної залози;
 • загострення астми;
 • особиста відмова людини від обстеження.

Відносними протипоказаннями є:

 • патологія шийного відділу хребта;
 • зоб великих розмірів;
 • гострі запальні процеси слизової горла;
 • порушення психічної рівноваги пацієнта;
 • збільшення лімфовузлів;
 • стенокардія.

Треба відзначити, що всі ці обмеження враховують лише при плановому обстеженні. У разі екстреної ФГС обстеження можуть провести і при наявності абсолютних протипоказань.

 

рентген шлунка

 

Підготовка до фіброгастроскопії

Дуже важливо правильнопідготувати хворого до обстеження. Перед проведенням гастроскопії ретельно збирається анамнез хворого, проводиться клінічне обстеження, іноді робиться рентген шлунка.

Прямий обов’язок лікаря — переконати пацієнта в необхідності проведення ФГС. Розповісти про особливості процедури, пояснити, для чого потрібна ФГДС разом з біопсією, як підготуватися до неї. Іноді призначаються седативні препарати, щоб пацієнт менше непокоївся. Лікар призначає дієту (протягом 48 годин до здійснення процедури гастроскопії пацієнтові не можна вживати алкоголь і важку їжу, що викликає підвищений метеоризм). Пацієнту не можна їсти напередодні після семи годин вечора.

Процедура проводиться натще. Щоб прискорити процес евакуації їжі, хворому призначаються ферменти. Щоб під час проведення трубки ендоскопа пацієнт відчував якнайменше неприємних відчуттів, його горло при підготовці обробляють лідокаїном.